Přejdi na obsah Přejdi na navigaci
 

Vzdělávací sezóna je tady, pojďme se podívat na novinky BI akademie

Doprovodný obrázek

Konec a ostatně i začátek roku je vždy ve znamení zvýšené poptávky po firemním vzdělávání. Předchozí období dovolených, nám naopak dává prostor věnovat se nejen úpravě a inovaci stávajících vzdělávacích formátů, ale také přicházet s novými tématy. Vše vzniká za velkého přispění našich klientů, tedy na základě jejich zpětné vazby, a samozřejmě intenzivní práce našich lektorů, kteří denně pracují na projektech, denně si rozšiřují své znalosti v oboru a ty pak promítají do svých osnov.

V rámci poptávaných školení BI akademie jsou letošním lídrem jednoznačně školení zaměřená na konkrétní reportingové technologie. Tou nejžádanější je bezesporu Power BI, kterou má na starost Petr Kolář.

 

Petře, tvé kurzy prošly velkou obměnou, na co nového se klienti BI akademie mohou u tvých školení těšit?

Petr

Petr Kolář - Senior BI konzultant, lektor a expert na BI architekturu

Na úvod je potřeba říct, že všechna technologická školení je potřeba průběžně aktualizovat, jelikož technologie se rychle mění a ani Power BI není výjimkou.

Při úpravách jakéhokoli školení je to vždy o správném vnímání potřeb jednotlivce nebo týmů. U aktualizace osnovy jsme se zaměřili jednak na zohlednění těchto vnímaných potřeb, ale také na rozvoj klíčových detailů, používaných v soudobé denní praxi.

U obou školení zaměřených na VÝVOJ REPORTŮ V POWER BI detailněji vysvětlujeme práci s relačním modelem, aktualizovali jsme informace o formátování a ovládání všech vizuálů. Z jednodušších záležitostí jsme se zaměřili na problematiku sdílení reportů dalším uživatelům. Z pokročilejších témat seznamujeme s novými možnostmi Tool-tipů a detailní analýzy dat, dále například kombinování import a DirectQuery. V neposlední řadě také uvádíme konkrétní příklady kalkulací v prostředích Query Editor a Desktop včetně popisu jejich výhod.

Co se týká architektonických změn, přidali jsme témata kombinování kalkulovaných dataflow, nasazování reportů do prostředí vývoje, testování a produkce, dále použití stránkovaných reportů či novou architekturu Premium Gen 2.

Úplně nově vzniklo čtyřdenní školení, které pokrývá celou platformu od jednoduchého používání PBI desktop až po složitou komplexní architekturu PBI korporace. Firmy si tak mohou projít vše nebo vybrat jen témata, která je zajímají. Jak se ukázalo, byla to správná cesta, jedná se totiž o nejžádanější formu školení této problematiky.

 

Inovovaná jsou také školení zaměřená na Excel. Kamilo, co konkrétně se u těchto kurzů změnilo?

Kamila

Kamila Bímová - Lektorka a konzultantka

Základní školení ANALÝZA DAT V MS EXCEL prošlo kompletním redesignem a aktualizací vstupních dat. Původní školení Automatizace načítání dat v Excelu nahradilo školení MS EXCEL – TRANSFORMOVÁNÍ DAT POWER NÁSTROJI. Jde konkrétně o nástroje Power Query a Power Pivot. Školení je dvoudenní, každý den se zaměřujeme na jeden z nástrojů. Klient má tak možnost vybrat si jen jedno nebo obě témata.

Pro techničtěji zaměřené klienty jsme přišli s úplnou novinkou a vyvinuli pro ně školení VBA A MAKRA PRO NEPROGRAMÁTORY", jehož cílem není vyškolit supervývojáře, ale pomoci účastníkům porozumět logice maker.

 

Tomáši, v rámci naší BI akademie, pokrýváme osnovami téměř kompletně technologii Cognos, což skýtá obrovský prostor pro změnu. Pochlub se, na čem jste tedy zapracovali?

Tomáš

Tomáš Kasl- Expert a konzultant v oblasti DWH/BI pro Cognos řešení

Ve velkém jsme sáhli do školení pro začátečníky. Byť původní školení VÝVOJ REPORTŮ V IBM COGNOS ANALYTICS – REPORTING pokrývalo celou problematiku, chtěli jsme ho pro účastníky hlavně zatraktivnit. Přece jen školení je dvoudenní a jedná se o náročné téma. Vnímali jsme potřebu účastníky hlavně motivovat pro další práci s Cognosem a jeho jednotlivými moduly. Původně se každá technika ukazovala na separátním projektu, nyní účastníci pracují na jednom zadání a v rámci jednotlivých kapitol ho postupně vylepšují a rozvíjejí. Vidí, jak se jim pod rukami postupně formuluje výsledek a tím je hotová, poměrně komplexní sestava.

Navazující workshop - POKROČILÝ VÝVOJ REPORTŮ V IBM COGNOS ANALYTICS – REPORTING byl inovován tak, aby typy grafů, se kterými účastníci pracují, odpovídaly nové verzi Cognosu.

Ke školení zaměřenému na přípravu datového modelu ve Framework Manageru - VÝVOJ METADAT V IBM COGNOS FRAMEWORK MANAGER jsme připravili odlehčenou variantu školení, která vynechává techniky, které se zřídka-kdy použijí v praxi, a naopak se zaměřuje na témata, která jsou využitelná plošněji.

 

Nezapomínáme ani na naše klienty, kteří jsou zaměření více technicky. Školením, která se zabývají oblastmi a přípravou dat pro datovou analýzu, se věnoval lektor Michal Machata, který je expertem a konzultantem právě na poli DWH a BI architektury. Michale, co je nového u školení zaměřených na tuto oblast?

Michal

Michal Machata- Lektor, expert a konzultant v oblasti DWH a BI architektury

Školení ZÁKLADY EXTRAKCE A TRANSFORMACE DAT prošlo celkovou revizí, rozšířili jsme ho o možnost vyzkoušet si nabyté teoretické znalosti v praxi. Praktická část se realizuje v cloudovém ETL nástroji Azure Data Factory. Ze zpětné vazby máme na tento krok velmi kladné reakce.

Po inovacích jsme se vrhli i na úplně nové školení pro datové fajnšmekry. V tuto chvíli připravujeme a ladíme celodenní workshop s reálnými ukázkami technik, replikačních nástrojů a streamovacích služeb s názvem ÚVOD DO PROBLEMATIKY  CDC A STREAMING.

Školení PRINCIPY BUSINESS INTELLIGENCE bylo aktualizováno a doplněno o některé nové oblasti, které se BI týkají. Seminář je průřezem termíny, principy a technologiemi používanými v současné době při budování Business Inteliigence. Školení nově obsahuje představení klasické BI architektury, BIG Data architektury, real-time zpracování dat či Data science. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na stále více využívanou cloudovou implementaci BI. Aktualizovaná je také část ETL transformací. Tento seminář by měl být vstupním školením pro všechny do světa BI.

 

Změnou se chystají projít i obě školení zaměřená na DESIGN INFORMACÍ a dále i školení ZÁKLADY ANALYTICKÉHO MYŠLENÍ. Leoši, v čem budou tyto změny spočívat?

Leoš

Leoš Zavřel - Senior BI konzultant a lektor

Změny mají za cíl efektivněji propojit probírané teoretické informace s praktickými ukázkami, aby si účastníci školení dokázali lépe představit jejich aplikaci v reálném řešení. Účastníci se také mohou inspirovat novými ukázkami osvědčených řešení vizualizace klíčových ukazatelů výkonu v dashboardech. Na změnách v současné chvíli intenzivně pracujeme.

 

 

Tento rok už je téměř u konce, a když se za ním ohlédnu, musím konstatovat, že je za námi spousta práce a změn k lepšímu. A to především v oblasti agility a týmové spolupráce.

Pro naše klienty jsme hlavně partnerem, který naslouchá a reálně posunuje potenciál jejich lidí i byznysu. V učebnách, vzdáleně - online nebo prostřednictvím konzultací chceme být i nadále tímto parťákem a rozvíjet analytické týmy napříč firmami. Věříme totiž, že vzdělávání je nejlepší způsob k získávání, motivaci, rozvoji a udržení šikovných zaměstnanců, kteří se ve své práci chtějí někam posunout.

 

 

Zuzana

Zuzana Pragrová
Manažer BI akademie
zuzana.pragrova@dolphinconsulting.cz
+420 770 136 502

 

INSPIRACE do Vašeho e-mailu

Pozvánky na kurzy a konference, newslettery se zajímavým obsahem, články na aktuální témata, nejnovější trendy. Teď už Vám nic neunikne. Ochrana osobních údajů.

*
*
*