Přejdi na obsah Přejdi na navigaci
 

Jakou konferenční platformu využít pro online vzdělávání?

Doprovodný obrázek

Stále více firem nejen v období COVID-19 využívá ke svému firemnímu vzdělávání zaměstnanců různé online kurzy. Existuje nespočet konferenčních platforem, které se pro tento typ vzdělávání dají využít. Může jít o MS Teams, Skype pro firmy, Zoom a další podobné aplikace, se kterými se z pochopitelných důvodů doslova roztrhl pytel. V zásadě je to velice podobné jako klasické živé školení, dalo by se říct „jen bez fyzické přítomnosti účastníků a lektora v místnosti“.

Online výuka sebou však nese další specifika a jako každá věc má své výhody a nevýhody, se kterými se dá do jisté míry bojovat. Toto téma jsme probírali v našem článku JAK Z ONLINE VZDĚLÁVÁNÍ VYTĚŽIT MAXIMUM. Dnes si ukážeme nejvíce používané konferenční platformy využitelné pro kurzy vedené formou skupinového videohovoru.

Kompletní srovnání komunikačních platforem

ZOOM

Zoom.us je je velmi oblíbený a kvalitní videokonferenční software, který patří mezi světové lídry. Drží dobrou kvalitu hovorů i v době koronakrize. Obzvláště pro vzdělávací střediska , pro které je pořádání skupinových videohovorů – online lekcí zásadní, je to jedno z nejlepších řešení. Ideálně funguje s nainstalovanou aplikací (Windows/Mac OS/iOS/Android), ale účastníci si nic instalovat nemusí. UX ovládání a sdílení během hovoru má zdaleka nejlepší. Díky rozšíření pro Google Chrome ho můžete propojit s Google Kalendářem a snadno plánovat nadcházející schůzky. Stejně jako u novinky Meet Now na Skypu stačí, když dalším účastníkům pošlete odkaz, přes který se k hovoru připojí ve webovém prohlížeči. Není potřeba mít nainstalovaný program přímo v počítači.

Klíčové výhody a funkce:

 • Použitelné na většině zařízení
 • Sdílení obrazovky a vzdálené ovládání
 • Možnost rozdělit školenou skupinu do menší skupinek nebo po dvojicích
 • Lektor může volně mezi skupinkami přecházet nebo se dokonce věnovat jednomu studentu individuálně
 • Audiokonference
 • Výborná kvalita obrazu a zvuku

Jakákoliv omezení se zmenšují s vyššími placenými balíčky – Pro, Business a nejvyšším Enterprise, který vám umožní připojit až 500 účastníků konference. Na jaře 2020 se objevily bezpečnostní incidenty a Zoom se na tuto oblast velmi zaměřil a provedl zásadní změny v aplikaci.

GOOGLE MEET

Pro jakoukoliv organizaci, která primárně funguje v prostředí Google Workspace (Gmail, Calendar, Sheets, Docs…) je ideální volnou, neboť má placenou verzi Meet již v ceně licence. Nástroj je propojen s ostatními aplikacemi od Googlu, takže stačí, když zadáte jméno nebo e-mail osoby, kterou chcete kontaktovat. Následně ji můžete pozvat do konverzace, video hovoru nebo zavolat na mobil. Nevýhodou ovšem je, že lidi, se kterými chcete začít komunikaci, musíte mít v kontaktech. Nástroj navíc funguje pouze v prohlížeči Google Chrome nebo v mobilní aplikaci. Oproti Zoomu Google pro období epidemie COVID19 zásadně rozšířil možnosti verze zdarma, tato nabídka však skončila 30. září 2020. Placená verze je součástí balíčku Google Workspace a začíná na 8 USD za uživatele za měsíc.

Placenou verzi služby musí mít hlavně moderátor konferencí, ale její účastníci si vystačí s účtem zdarma, dokonce pro ně není nutné mít účet Google, ale lze se přihlásit i anonymně. Jako placená služba umožňuje připojit do konference až 250 účastníků. Aplikace funguje plnohodnotně v internetovém prohlížeči, takže odpadá povinnost instalovat si do počítače nějaký software. To je výhoda oproti Zoomu. Další výhodu vidím zejména v tom, že patří mezi služby společnosti Google. Díky tomu se dá očekávat kvalitní přenos videa i zvuku. Firemní klientela pak ocení, že ve službě mají možnost využít další nástroje jako je Gmail nebo Google Drive a tak dále.

MS TEAMS

Další z oblíbených komunikačních platforem, kterou i my v BI akademii pravidelně používáme, je Microsoft Teams. Denně ji využívá více než 13 milionů lidí. Hlavním benefitem MS Teams je to, že propojuje videoschůzky, volání a soubory do jedné integrované platformy, která je mimo jiné synchronizovaná i s dalšími aplikacemi, jako je To-Do a Planner.

Skvělá volba pro interní použití v rámci větších firem založených na Microsoft platformě – Office, Sharepoint atd. Stejně jako Webex níže pramení filozofie Teams z pohledu centrálně řízeného IT.

Klíčové vlastnosti platformy Microsoft Teams:

 • Umožňuje vytvářet a vyhledávat kanály s komunikačními vlákny
 • Disponuje funkcí kalendáře, který je možný synchronizovat s outlookovým kalendářem
 • Umožňuje uživatelům pořádat schůzky, vést konverzace a sdílet soubory
 • Nabízí funkci směny, díky které si zaměstnanci mohou zaznamenat příchod, odchod a přestávky
 • Dovoluje uživatelům volat i nad rámec aplikace

SKYPE

Skype je i nadále lídrem videokonferencí zdarma a je pravděpodobně nejznámější aplikací pro video hovory všeobecně. Pro použití v rámci rodiny a menší firmy se jedná o skvělou volbu. Dá se využít přes prohlížeč, ale na většině zařízení jej dnes naleznete předinstalovaný jako aplikaci. Je jednoduchý, snadno se ovládá a je využitelný i pro online výuku. V poslední době se ale potýká s problémy s kvalitou hovoru nebo výpadky.

Novinka Meet Now, vyřešila problém s absencí možnosti zavolat komukoli mimo kontakty, a to díky odkazu, který pošlete dalším účastníkům. Nemusíte s nimi být propojení a nepotřebujete ani registraci na Skypu.

Program má i firemní variantu Skype for Business. Ta má mnoho pokročilých funkcí a na jedno on-line setkání se může připojit až 250 lidí. Cena se odvíjí od počtu uživatelů, kteří se připojí k hovoru.

Klíčové funkce této platformy:

 • Sdílení obrazovky
 • Nahrávání hovorů
 • Posílání souborů
 • Inteligentní zasílání zpráv
 • Rozostření pozadí

WebEx

WebEx je platforma pro pořádání webových konferencí a videokonferencí, kterou v současné době provozuje nadnárodní společnost Cisco. Podle neoficiálních informací používá tuto platformu celosvětově přes 23 000 společností, ale toto číslo může být samozřejmě o něco vyšší, protože zejména pro korporátní klientelu je Cisco jistou zárukou kvality. Platforma WebEx nabízí celkem 4 cenové tarify – Free, Starter, Plus, Business. Ty se od sebe liší maximálním počtem účastníků konference, velikostí cloudového úložiště, ale také možností nahrávat konference nebo spravovat uživatele. Pro použití WebEx si musíte nainstalovat softwarového klienta.

Tarif free umožňuje uspořádat konference o maximální délce 40 minut, a to až se 100 účastníky. Nejen tato nabídka, ale i konfigurace cenových tarifů, velice připomíná nabídku služby Zoom.us.

MOODLE

Moodle je online vzdělávací platforma, která Vám umožní vést výuku z pohodlí domova. Prostřednictvím Moodle můžete se studenty sdílet výukové materiály, zadávat jim úkoly, nastavovat online testy a spoustu dalších věcí. Moodle je rovněž výborný nástroj pro podporu standardní výuky. Práce s ním je intuitivní a velmi ulehčí a zrychlí vaši práci.

Apple Facetime, Google Duo, Facebook Messenger a WhatsApp

Vynikající platformy pro hovory 1:1 a v malých skupinách pro méně náročné aplikace. Apple a Google Duo nejsou multipatformní. Facebook zase velmi rád sbírá jakkákoliv data…

INSPIRACE do Vašeho e-mailu

Pozvánky na kurzy a konference, newslettery se zajímavým obsahem, články na aktuální témata, nejnovější trendy. Teď už Vám nic neunikne. Ochrana osobních údajů.

*
*
*