Přejdi na obsah Přejdi na navigaci
 

Jak správně reagovat na komplimenty

Doprovodný obrázek

Pochvala stimuluje náš mozek dávkou příjemné sebedůvěry, potěší nás a motivuje zvládnout něco, co se nám ještě před pár vteřinami zdálo nezvládnutelné.

V článku Jak si zakdákat nad sneseným vejcem jste se dozvěděli, jak se pochválit a vyzdvihnout tím svoje kvality, před šéfem, kolegy, ale i před sebou samým. V tuto chvíli jste tedy na cestě za uznáním. Jak ale takové uznání od ostatních přijmout? Mnohdy je pro nás jednodušší čelit kritice, protože se nám něco nepovedlo, není to příjemné, ale budiž. Když způsobíme nějaký průšvih, omluva je pro nás logickou reakcí a bereme to tak nějak normálně.  Když někdo ale najednou vyzdvihne některou z našich předností, dostáváme se do rozpaků, začneme se červenat, koktat a nejradši bychom zmizeli z povrchu zemského – pokud se necítíme jako mistři světa.

Co je tedy správné na kompliment a pochvalu říct? Jak reagovat a co rozhodně nedělat? Základní pravidlo je neoplácet hned stejnou mincí, taková lichotka ztrácí na ceně i významu.

Jednou pro vždy se přestaňte shazovat. Když vám někdo vysekne kompliment, myslí to vážně. Proto lichotky nerozporujte a nepopírejte. Druzí vás nebudou přesvědčovat věčně o tom, že si je zasloužíte. Navíc připravujete o radost i autora poklony. I pro něj je to jako by vám dával dárek a vy ho odmítli. Určitě dámy znají odpověď, když jim někdo pochválí sukni. Vážně? Ta je stará a za pár šupů, vlastně bych potřebovala novou. Nebo pánové na pochvalu mávnou rukou se slovy "ále to nestálo za řeč".

Nad komplimentem příliš nepřemýšlejte, stačí ho nechat jen projít a zaměřit se na příjemný pocit, který nám přinesl. Mozek zařídí vše ostatní. Rozhodně nepitvejte, jak to dotyčný myslel, jestli to je pravda, nebo ne a co za to případně očekává.

Jakmile vám někdo zalichotí nebo vás pochválí, určitě nemlčte. Prostě poděkujte. „Díky! To jsem dnes potřeboval slyšet. Udělalo mi to velkou radost." V případě pochvaly za úkol „Díky, že sis všimnul, dalo to hodně práce" (nezapomínejte si zakdákat nad sneseným vejcem) a takhle by se dalo pokračovat do nekončena.

Všímejte si, co všechno se ostatním daří. Naučil se váš kolega něco, co je velmi zajímavé nebo byste od něj chtěli dokonce získat pár zkušeností? I to je pochvala, a ne malá, když profík přijde za profíkem a chce se od něj něco naučit, co říkáte? Odvažte se a věřte uznání od ostatních, je to další z benefitů vašeho nejen pracovního života.

Při přijímání pochvaly se nezapomeňte usmívat, protože úsměv je doposud nejlepší icebreaker, jaký kdo vymyslel a to jak pro ostatní, tak i pro vás. Pokud jste dočetli až sem, jste opravdu báječní a odměnou vám bude otevřenější, přátelštější, sebevědomější, příjemnější a širší okruh kolegů i přátel.

INSPIRACE do Vašeho e-mailu

Pozvánky na kurzy a konference, newslettery se zajímavým obsahem, články na aktuální témata, nejnovější trendy. Teď už Vám nic neunikne. Ochrana osobních údajů.

*
*
*