Přejdi na obsah Přejdi na navigaci
 

4 tipy, jak dosáhnout rovnováhy mezi prací a osobním životem

Doprovodný obrázek

Slovní spojení work life balance jste v životě určitě už slyšeli. Všichni si intuitivně představíme stejnou věc – ideální stav, kdy se člověku povedlo skloubit osobní a pracovní život.

Při přímém překladu se pojem „balance“ překládá jako rovnováha, možná ale bude lepší používat slovo harmonie. Copak je možné pokládat na pomyslné váhy rovnovážné množství hodin práce a volného času? Samozřejmě že ne.

Jak práce (či případně studium), tak volný čas jsou součástí lidského života a zkušenosti. Najít mezi nimi harmonii je nesnadný úkol, na který vám nikdo nemůže dát recept. Rozhodně se ale vyplatí začít už s tím, že si vyjasníme, co očekáváme od každé z těchto kategorií zvlášť a ideálně si její obsah nastavíme.

Harmonie v práci

V ideálním případě by vaše práce měla splňovat čtyři aspekty – měla by vás bavit, připadat vám užitečná, měla by vám jít (na úrovni toho, že práci dobře odvedete, není nutné být výjimečný) a dostanete za ni adekvátně zaplaceno. Je jasné, že ne ve všech fázích života dokážeme takovou práci najít. Je ale nutné mít na paměti, že taková pozice na vás někde čeká. Pokud vám vaše současná práce nevyhovuje nebo se v ní dokonce trápíte, zkuste se zamyslet nad tím, co můžete změnit – např. získat nové znalosti či dovednosti, které by vám mohly pomoci ke změně směru vaší kariéry.

Tohle je samozřejmě zásadní krok, ale nemusíte se ho bát. V minulosti sice bývali lidé své práci věrni často od samotného počátku až do důchodu, dnes je ale běžné se i po dvaceti letech na jednom místě rozhodnout pro změnu.  I mezi námi delfíny se najdou kolegové, kteří „totálně“ změnili obor a dnes jsou z nich velmi úspěšní datoví analytici. Jestliže tedy cítíte, že vás k tomu cosi vybízí, jděte si za svým snem. Dokonce nemusíte jít znova studovat. V dolphin consulting si uvědomujeme, že vášeň a touha splnit si sny je silnější motivátor než dovednosti nebo dosažený titul. Takže pokud cítíte, že vaše štěstí najdete v oboru datové analytiky, věřte, že u nás dostanete veškerou podporu se vše potřebné naučit.

Při samotném výkonu zaměstnání je třeba být produktivní, abychom z něj mohli mít dobrý pocit. Dobře si práci rozplánovat – rozvrhnout, co budu dělat první a co poslední. Určit si priority. A hlavně: zapomenout na multitasking. Dělením své pozornosti nikdy nedosáhnete vyšší výkonnosti. Tuhle větu pro větší důraz ještě jednou zopakujeme: Dělením své pozornosti nikdy nedosáhnete vyšší výkonnosti.

Není od věci si u ranní kávy/čaje jasně rozvrhnout, co chcete kdy v průběhu pracovního dne stihnout. A vždy se věnovat pouze jedné věci, ne více povinnostem najednou.

Harmonie v osobním životě

Pojďte se teď zkusit zamyslet – co z vašeho osobního života je pro vás skutečně podstatné? A máte na to dost času? Jste ve vztahu a věnujete mu dost pozornosti? Jak podstatná je pro vás vaše rodina? Nakolik se věnujete svým koníčkům a aktivitám, které vás baví? A co třeba zdraví – ať už se bavíme o vyváženém jídelníčku nebo pravidelném sportu? Každý dospělý člověk by měl mít sám za sebe vyjasněné odpovědi na tyto otázky.

Dokonce i ve volném čase se vyplatí plánování! Zapište si do kalendáře aktivity, které jsou pro vás podstatné a přistupujte k nim se stejnou vážností, jakou věnujete pracovním závazkům.

Pojďte zkusit experiment! Každý den si vyhraďte patnáct minut, které budou určené pouze pro vás. Jako kdybyste si plánovali schůzku – sami se sebou. Můžete si sednout do parku a vypít si oblíbený nápoj. Jít se projít se psem. Nebo se věnovat meditaci. Cokoliv vám umožní být v klidu se svými myšlenkami. Možná vás překvapí, co vám i 15 minut denně, kdy si budete moci srovnat myšlenku, může dát.

Jak na work life balance?

Teprve pokud si uděláme pořádek v obou zmíněných kategoriích – v osobním i pracovním životě - může se nám úspěšně podařit je propojit. Na začátku cesty stojí uvědomění, co vlastně chceme a jaké jsou naše priority. Ty se navíc můžou proměňovat jak v průběhu života, tak i v různých obdobích – například zkouškové u studentů nebo blížící se deadline v práci. Jiné nastavení work-life balance bude potřebovat rodič malých dětí a člověk bez závazků, který se naopak chce věnovat své kariéře. Je třeba se nad harmonií osobního a pracovního života zamýšlet často a případně přenastavit vlastní potřeby a požadavky.

A na co se zaměřit?

  • Určete si priority – co je pro vás v životě nejpodstatnější? Záleží vám v tuhle chvíli víc na povýšení nebo např. na čase stráveném s rodinou? Zmapujte si, co je pro vás nejpřednější a buďte připraveni to skutečně upřednostnit. Skutečné harmonie totiž nikdy nedosáhneme, pokud budeme potlačovat něco, co pro nás hodně znamená.
  • Práce, která vám umožňuje naplňování vašich priorit – Chcete se rozvíjet a současné zaměstnání to neumožňuje? Potřebujete více relaxovat, ale každý den zažíváte v kanceláři stres? Možná je na čase poohlédnout se po jiné práci. Vybírejte si firmy, které nabízí benefity, jako je flexibilní pracovní doba, home office, zkrácené formy pracovního úvazku, benefity pro trávení volného času, rozšířené možnosti vzdělávání. Nebo si lepší podmínky vyjednejte již na začátku spolupráce. U nás všechny tyto benefity považujeme za nezbytné, uvědomujeme si, že pracovní a osobní život jsou neoddělitelně propojeny a jen zaměstnanec, který je spokojený, bude skutečně odvádět dobrou práci. Zde najdete odkaz, s aktuálními volnými pozicemi v dolphin consulting. Pracujete-li v oboru, který vám work life balance neumožňuje, řešením může být i rekvalifikace.
  • Nebuďte dostupní stále – I od nejlepší práce je nutné si občas odpočinout. Jasně oddělujte čas, který je určený pro jiné aktivity. Vypněte si telefon, nereagujte na pracovní maily. Může to být složité, ale výsledek za to stojí!
  • Neberte work-life ballance jako povinnost – Jedná se o ideální stav nikoli něco, co je třeba neustále naplňovat, jinak v životě selháváte. Samozřejmě, že to vždy nevyjde. Nepřidělávejte si zbytečný stres. Dalo by se říct, že work-life balance je spíš cesta než cíl. A už snaha o něj se počítá.
  •  

INSPIRACE do Vašeho e-mailu

Pozvánky na kurzy a konference, newslettery se zajímavým obsahem, články na aktuální témata, nejnovější trendy. Teď už Vám nic neunikne. Ochrana osobních údajů.

*
*
*